Tolerancja wymiaru technicznego

Tolerancja w technologii to "zakładany błąd potrzebny, wymagany lub założony, że być inaczej nie może."
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tolerancja_wymiaru

"Tolerancja wymiaru – określa zakres w jakim musi się mieścić wymiar rzeczywisty.

Wymiary pokazywane na rysunku technicznym są wymiarami nominalnymi, pożądanymi przez konstruktora. Ze względu na nieuniknione niedokładności wykonawcze wymiary rzeczywiste odbiegają od nominalnych. Konstruktor projektując element musi sobie zdawać sprawę jaką klasę dokładności będą reprezentować maszyny wykonujące dany element. W wielu przypadkach, dla krytycznych wymiarów wymusza się tolerancję wykonania, dodając wielkość tolerancji do wymiaru.

Istnieją jednak przypadki, kiedy odchylenie od wymiaru nominalnego jest pożądane. Ma to miejsce przy wykonaniu otworów oraz elementów cylindrycznych, w celu osiągnięcia odpowiedniego pasowania.

W przypadku otworów mamy do czynienia z tolerancją wymiaru otworu, w przypadku elementów walcowych tolerancją wymiaru wałka.

Tolerancję T określa się jako T = B – gdzie: A – wymiar graniczny dolny B – wymiar graniczny górny."
Ten obraz  tolerancji technologicznej postaram się przełożyć na rozumienie tolerancji w sensie moralnym. Tolerować coś to znaczy zakładać istnienie czegoś co jest negatywne, ale czego pozbyć się nie można  i z tego powodu, że nie można się pozbyć musimy to uznać jako istniejące. Idealna sytuacja jest gdy tego nie ma i to pozostaje w sferze naszych marzeń, ideałów. Ale nasz realizm powoduje że to jest i musimy to założyć jako będące zawsze. Jest to dziwne, ale to co złe w pewnym sensie tolerujemy, ale dajemy zakres jego istnienia. Nie rozprzestrzeniamy tego, poprzez akceptację, ale raczej milczącą nieakceptację, aby zakres zła się nie rozszerzał. Zakładamy granice, poza które wyjść już nie możemy z różnych powodów np. efektywności ekonomicznej. Istnienie tolerancji jest zależne od stopnia zła jakie przypisujemy danemu czynowi. Zło pedofilii nie bronimy zasadą tolerancji. Wręcz przeciwnie. Zło homoseksualizmu jest obecnie wciskane w zakres tolerancji, a to dlatego, że tylko na poziomie etyk "ducha" można udowodnić, że jest to zło. Obecnie etyki materii pokonują etykę ducha stąd przemożna siła, aby wdrożyć to w obyczaj i myślenie społeczne.
Prawo wymusza tolerancje. Bo jest be nie tolerować coś na co prawo pozwala. Jest niewłaściwe nie  tolerować inne narody, inne religie. Chciałbym tylko tu zaznaczyć, że pewne  społeczności zjadają psy więc gdzie jest zakres tej tolerancji innego narodu. Poligamia to dla katolików zalegalizowana zdrada małżeńska. Gdzie tu miejsce na tolerancje?
Tolerancja  techniczna  akceptuje błąd , ale błąd w pewnych granicach. Błąd poza pewnymi granicami jest nieuznawalny. Gdybyśmy to przełożyli na zło, to akceptujemy zło ale niezbyt wielkie, zło poza granicami jest nie do zaakceptowania.
To jest klasyczna definicji tolerancji. W XX wieku Herbert Marcuse, marksista, utworzył pojęcie tolerancji represywnej dziś bardzo mocno wdrażane w  myślenie społeczne. Zjawiskiem tym zajął się Krzysztof Karoń, katolicki filozof. Przytaczam tu  fragmenty tłumaczenia eseju, który Marcuse opublikował.
„Tolerancja represywna” to uzasadnienie dominacji niewielkiej, świadomej swoich celów i dobrze zorganizowanej mniejszości nad rozbitym, upokorzonym, nie potrafiącym bronić własnego systemu wartości społeczeństwem. Esej pod takim tytułem napisał w 1965 r. ideolog Nowej Lewicy, niemiecki komunista Herbert Marcuse. Film omawia ten niezwykle ważny, a niemal nieznany tekst, oraz historię i cel jego powstania."
"Wyzwalająca tolerancja oznaczałaby zatem nietolerancję wobec prawicy i tolerancję dla ruchów lewicowych. Jeśli chodzi o zakres tej tolerancji i nietolerancji, musiałaby się ona rozciągnąć zarówno na płaszczyznę działania, jak i też dyskusji i propagandy, na słowa i czyny."
"Brak tolerancji dla ruchów reakcyjnych, zanim jeszcze staną się one aktywne, nietolerancja skierowana również przeciw myśleniu, poglądom i słowom (przede wszystkim nietolerancja wobec konserwatystów i politycznej prawicy) – te  antydemokratyczne wyobrażenia odpowiadają faktycznemu rozwojowi demokratycznego społeczeństwa, które zniszczyło podstawy dla powszechnej tolerancji."
Tu link do życiorysu Marcusego https://pl.wikipedia.org/wiki/Herbert_Marcuse.
Tu link do wytłumaczenia współczesnego rozumienia tolerancji:   https://wiedzaspoleczna.pl/tolerancja-represywna-herbert-marcuse/

Polecane posty